Elektroterapija za lajšanje težav po operacijah
Elektroterapija lahko pomaga lajšati težave po operacijah in pri kroničnih težavah kot sta npr. herpes zoster in refleksna distrofija (Mb. Sudeck). Z elektroterapijo se lahko:
- zmanjša bolečina,
- zmanjša vnetje in oteklina,
- poveča lokalno prekrvavitev,
- morda pospeši procese celjenja ter
- vpliva na napetost v mišicah.
Elektroterapija z interferenčnimi tokovi
Elektroterapija z interferenčnimi tokovi je eden izmed načinov stimulacije perifernih živcev. Glede na vnešene frekvenčne parametre interferenčna terapija lahko deluje kot TENS ali pa kot stimulator mišic – je bolj prijetna metoda in povzroča manj neugodja kot druge oblike elektrostimulacije mišic.
Ostali učinki kot npr. izboljšanje lokalne prekrvavitve, zmanjšanje edema oz. otekline in pospeševanje regeneracije so sekundarni učinki, ki so posledica delovanja mišic zaradi njihove stimulacije preko kože.
Elektroterapija z diadinamskimi tokovi
Po raziskavah elektroterapija z diadinamskimi tokovi vseh modalitet (DF – fiksni dvofazni, MF – fiksni monofazni, CP – kratke periode, MF – dolge periode) nima statistično značilnega analgetičneka učinka – torej ne zmanjšuje bolečine.
Elektroterapija TENS
Elektroterapija TENS (Transkutana Elektro Nervna Stimulacija) – lahko zmanjša bolečino in vnetje, ki sta prisotna nekaj dni po operaciji. Priporočljiva je več-urna uporaba v obdobju nekaj dni po operaciji.
Stimulacija mišic preko kože
Mišice se lahko aktivira na dva načina:
- indirektno, da se stimulira direktno živec, ki oživčuje mišico ali
- direktno, da se stimulira samo mišico preko kože.
Stimulacija mišic se je izkazala kot učinkovita metoda za:
- ohranjanje gibljivosti in drsenja med posameznimi tkivi in znotraj same mišice v primeru denervacije mišice; tako se lahko prepreči lepljenje tkiv med seboj;
- hipertrofijo mišic pri okvarah hrbtenjače;
- medtem ko je njena uporaba v estetske in športne namene predmet razprave.
Problem je, da elektrostimulacija zdrave mišice, aktivira mišična vlakna v drugačnem, ravno obratnem vrstnem redu, kot če to isto mišico aktiviramo zavestno, hoteno. Vprašanje se poraja ali je to v korist ali v škodo, saj niso naravni procesi kontrakcije mišice.
Pri stimulaciji mišic je potrebno upoštevati tudi utrujanje. Utrujenost se pojavi prej kot pri “normalni” hoteni kontrakciji mišice in lahko negativno vpliva na okrevanje.
Pokličite in se naročite:
Na vaša vprašanja odgovarjamo na MedOverNet forumu Fizioterapija in masaža.