Zgradba mišice
Mišica je zgrajena iz dveh različnih tkiv:
- mišičnega tkiva in
- vezivnega tkiva.
Glavna naloga mišičnega tkiva je krčenje, medtem ko vezivno tkivo nudi oporo in ohranja strukturo mišice.
Mišični senzorji
Mišica (mišično in vezivno tkivo) ima različne senzorje, ki jih imenujemo receptorji. Mišični receptorji so občutljivi in zaznavajo spremembe v dolžini in hitrosti krčenja mišice, spremembe sil in obremenitve na kite ter bolečino. Ob hitrem nenadnem gibu oz. akutni preobremenitvi, poškodbi ali dolgotrajni nepravilni drži oz. kronični preobremenitvi, pride do draženja in aktivacije receptorjev za bolečino v mišici.
Miofascialni bolečinski sindrom
Najprej se razvije v mišičnemu tkivu Trigger točka ali po domače »mišični vozel«. Če se Trigger točke ne sprosti takoj, se zaradi drgnjenja tkiv med seboj in povečanega trenja med tkivi razdražijo tudi vezivna tkiva, ki se postopno zlepijo skupaj. To se imenuje miofascialni bolečinski sindrom: »mio« – se nanaša na mišično tkivo in »fascia« – se nanaša na vezivno tkivo. Se pravi da bolečina prihaja iz okvare mišičnega in/ali vezivnega tkiva.
Vzrok za nastanek bolečine
Vratne mišice so pogosto izpostavljene slabi drži. Posledica dolgotrajne nepravilne drže je, da se razvijejo v globokih vratnih mišicah (mm. multifidi) Trigger točke. To lahko čutimo kot napet, trd vrat, pojavi se bolečina pri lopatici.
Simptomatska terapija
Učinkovita simptomatska terapija je kombinacija:
- Trigger point terapija za sprostitev Trigger točke v globokih vratnih mišicah,
- Masaža vezivnih tkiv in
- Tehnika sproščanja fascij za sproščanje vezivnih tkiv.
S temi tehnikami se doseže optimizacija delovanja vratnih mišic, kar pomeni, da mišice dobijo nazaj moč in lažje ohranjajo pravilno, pokončno držo glave in hrbtenice.
Vzročna terapija
Ergonomski nasveti so seveda pomemben zaključni del terapije, saj se najde rešitev za pravilno držo pri delu z računalnikom, opravljanju gospodinjskih del, vrtnarjenju, telesnih aktivnostih ipd.
Ali pa…
Bolečina pri lopatici pa je lahko posledica okvare in zdrsa ploščice med vretenci vratne hrbtenice.
Imate še kakšno vprašanje?
Vprašajte nas na forumu Fizioterapija in masaža.