Bolečina v rami
Bolečina v rami je pogost pojav. Razlogi za bolečino v področju ramena so lahko zelo različni. Seveda se tudi pristopi zdravljenja zelo razlikujejo glede na to, katero tkivo povzroča težave. Zato priporočamo pregled pred terapijo.
Okvara ploščice med vretenci v vratu
Bolečina v področju ramena lahko izvira iz okvare medvretenčne ploščice med vratnimi vretenci. Če ploščica zdrsne iz svojega položaja in draži živčno korenino C5, se pojavi bolečina v področju t.i. dermatoma C5. To je področje nad ramenom, lahko pa se širi tudi po roki navzdol nekje do komolca. Kaj pomaga?
Kalcinacija v kiti
Rama je najbolj gibljiv sklep v našem telesu. Poleg same oblike kosti in podtlaka v sklepu, stabilnost rame zagotavljajo mišice rotatorne manšete: spredaj m. subskapularis, zadaj m. infraspinatus in teres minor, zgoraj pa m. supraspinatus.
Mišice se pripenjajo na kosti s pomočjo kit. Včasih se v kitah naberejo kristali kalcijevega karbonata (CaCO3). Kristali so kristalne oblike z ostrimi robovi. Če so dovolj veliki, lahko začnejo dražiti kito in povzročijo vnetje t.i. tendinitis. Kaj pomaga?
Starostne spremembe v kiti
Bolečina v rami je lahko tudi posledica degenerativnih, starostnih sprememb v kiti ene izmed mišic rotatorne manšete. Najpogosteje je prizadeta kita mišice supraspinatus. Vzrok za to je njena anatomska posebnost: kita ima namreč v enem delu izjemno malo žilja, torej precej slabo prekrvavitev. Sčasoma, z leti, se zato pogosto na tem mestu scufa, razcefra. Mišica ne more več opravljati svoje normalne vloge. To stanje imenujemo tendinoza oz. tendinopatija. Kaj pomaga?
Sklepna ovojnica, mišica, burza
Bolečina v rami lahko izvira iz sklepne ovojnice:
- vnetja sklepne ovojnice t.i. artritis; kaj pomaga?
- krčenja sklepne ovojnice t.i. zamrzujoče rame; kaj pomaga?
- Triger točka v mišici; kaj pomaga?
- vnetja subakromialne burze; kaj pomaga?
Utesnitveni sindrom rame
Oblika kosti, naplastitve kostnine in/ali nepravilno delovanje mišic lahko vodijo v nastanek utesnitvenega sindroma rame (angl. shoulder impingement). Najpogostejša vzroka sta:
- kalcinacija v kiti
- starostne, degenerativne spremembe v kiti.
Porušeno razmerje moči med mišicami rotatorne manšete (ki stabilizirajo sklep) in dolgimi mišicami (ki premikajo nadlaktnico) v prid slednjim, povzroči prevelik premik nadlaktnice navzgor med dvigovanjem zgornje okončine. Prostor, v katerem se nahajajo mišice s svojimi kitami, je omejen s kostmi, zato prevelik pomik navzgor povzroči ukleščenje mehkih tkiv. Tipično se pojavi bolečina pri dvigu zgornje okončine. Vsak dvig povzroči še več drgnjenja in še povečuje nadaljno škodo. K temu pripomorejo še oslabljene mišice, ki stabilizirajo lopatico. Kaj pomaga?
Imate še kakšno vprašanje?
Vprašajte nas na forumu Fizioterapija in masaža.