Krhki lomljivi nohti
Krhki lomljivi nohti so posledica različnih dejavnikov, ki vplivajo na delovanje nohtne plošče in/ali dejavnikov, ki poškodujejo nohtno ploščo. Nohti se lomijo, luščijo, grbančijo, postanejo mehki in izgubijo elastičnost.
Noht izrašča iz nohtne korenine, kjer se celice neprestano delijo in izdelujejo beljakovino keratin. Nohtna plošča je trdi del nohta, ki je zgrajen iz 25 gladkih plasti keratina. Normalna rast in kvaliteta nohta je odvisna od njenega delovanja – ta pa od prekrvavljenosti in prisotnosti vnetnih procesov.
Krhki lomljivi nohti so lahko posledica različnih stanj:
- staranja,
- bolezni nohtov zaradi lokalnega vnetja (gljivice),
- sistemskega obolenja (psoriaza, lichen planus, ekcem, sifilis, pljučna tuberkuloza, neurološke motnje, kronična anemija, arterioskleroza, endokrine motnje – hipotiroidizem, amiloidoza…),
- hudo pomanjkanje vitaminov, elementov v sledeh in aminokislin,
- jemanja določenih zdravil,
- mehanska ali kemična poškodba nohta (priprava nohtov na lakiranje poškoduje zdravo nohtno ploščo, lakiranje, udarci…).
Značilnosti nezdravih nohtov
- Longitudinalne vdolbinice na nohtih in vzdolžno lomljenje nohtov (onychorrhexis) je pogosto pri ženskah v srednjih letih.
- Luščenje nohtov v plasteh (lamellar onychoschizia) je pogosto pri osebah, ki si pogosto umivajo roke – ponavljajoče umivanje in sušenje rok ali nošnja rokavic preko vlažnih rok povzroča lomljenje plasti nohtne plošče. Luščenje nohtov je lahko posledica luskavici podobni bolezni Lichen planus in jemanja zdravil za luskavico, kemoterapije.
- Površinska granulacija keratina je posledica lakiranja nohtov. Keratin nohtne plošče se postopno lušči in tvori belo-rumene lise in strije.
- Površinska degranulacija keratina je posledica poškodbe celic na površini nohtne plošče in se kaže kot bele lise na nohtu.
Kako do zdravih nohtov
Izogibajte se rednemu lakiranju nohtov. Če si pogosto lakirate nohte izberite lak, ki vsebuje vlakna najlona, ki učvrščujejo krhke nohte.
Izogibajte se pretiranemu umivanju rok. Če si pogosto umivate roke, si jih po koncu delavnika namažite z mazilom, ki pospešuje zadrževanje vlage v nohtu.
Pri delu z vodo nosite rokavice.
Če nosite rokavice, pred tem dobro osušite roke.
Krhke lomljive nohte lahko učvrstite z rednim mazanjem z vodno in oljno emulzijo, ki vsebuje:
- cistein – aminokislino, ki noht učvrsti,
- olje in pantenol za izboljšanje odpornosti nohta,
- vitamin E, olje pšeničnih kalčkov in esencialne maščobe za vlažanje nohta.
Do zdravih nohtov si lahko pomagate tudi z jemanjem prehrambenega dopolnila s sledečimi sestavinami:
- aminokislina l-cistein
- aminokislina l-arginin
- aminokislina glutamin
- vitamin C
- vitamin E
- vitamin B6
- vitamin B7
- mineral cink
- mineral železo in
- mineral baker.
Za konec…
Gibanje vodi k zdravju. Tudi k zdravim nohtom.
Imate še kakšno vprašanje?
Vprašajte nas na forumu Fizioterapija in masaža.