Išias – kaj je to?
Išias je podomačeno ime za bolečino v predelu ritnice, ki gre po nogi navzdol ali pa za bolečino po nogi. Bolečina je topa, ni točkovna, ampak se nahaja na širšem področju. Včasih poteka kar v liniji po nogi navzdol, kot da bi šla po “energetskemu meridianu”. Lahko gre po strani noge, po sprednjem ali zadnjem delu.
Značilnost ishiadične bolečine je, da se rada spreminja. Enkrat se pojavi po celi nogi, drugič samo na zgornjem delu noge, tretjič samo po spodnjem. Zaradi nenehnega spreminjanja bolečine in težko določljive točne lokacije oz. izvora bolečine se človeku hitro začne dozdevati, da si vse skupaj že domišlja in potencira.
Bolečina je odvisna tudi od položaja telesa. Položaji, ki pogosto poslabšajo stanje:
- sključeno sedenje
- spreminjanje položajev (vstajanje, obračanje v postelji…)
- rahlo upognjen položaj med umivanjen zob, kuhanjem, pomivanjem posode, pospravljanjem…
- sklanjanje in dvigovanje stvari z upognjenim hrbtom.
Išias – kaj je vzrok?
Ishiadična bolečina se pri odraslih osebah najpogoste pojavlja zaradi zdrsa ploščice med vretenci ledvene hrbtenice. Poznamo več stopenj zdrsa. Podrobnosti si lahko preberete v članku Hernija diska, protruzija, ekstruzija, prolaps, sekvester – kaj je to… In ko ploščica zdrsne tako, da pritisne na ishiadični živec, povzroči ishiadično bolečino ali po domače išias.
Pri starejših osebah pa je ishiadična bolečina najpogosteje posledica zožanja hrbteničnega kanala (latinsko stenoza spinalnega kanala) zaradi degenerativnih sprememb hrbtenice, predvsem kostnih izrastkov, ki zožajo kanal.
Išias – kako si pomagati?
1. Prva in najpomembnejša stvar je drža. Najboljša preventiva je pokončna drža hrbtenice. Pokončna drža pri sedenju, stoji, hoji, hoji v hrib, pri opravljanju gospodinjskih del, vrtnarjenju, supanju…
2. Ležati na trebuhu. Ležanje na trebuhu sili hrbtenico v položaj v katerem sama sila gravitacije potiska ploščico nazaj v boljši položaj (McKenzie samoterapija).
3. Okrepiti globoko trebušno mišico, globoke plasti hrbtnih mišic multifidi in mišice medeničnega dna. Idealno bi bilo, da so te mišice 20% napete ves čas, ko se sedi, stoji, hodi, ukvarja s telesno aktivnostjo ipd. Vajo delajo tako ženske kot moški.
Raziskave namreč kažejo, da se 8 osebam od 10 oseb ponovijo bolečine v roku enega leta. Ta vaja je zmanjšala številko ponovitev tako, da se je samo 3 osebam od 10 oseb ponovila bolečina v obdobju enega leta.
4. Povečati gibljivost hrbtenice v smeri rotacij. To je zelo pomembno zato, da se ohranja oz. ponovno zagotavlja gibljivost med posameznimi lamelami v diskih in se ohranja prožnost medvretenčne ploščice.
5.Povečati mišično moč mišic, ki stabilizirajo sklepe zgornjih in spodnjih okončin ter trupa.
6. Povečati gibljivost sklepov zgornjih in spodnjih okončin ter trupa.
7. Vzdrževanje dobre telesne kondicije z vsakodnevnim gibanjem.
8. Spremeniti pogled na življenje – zmanjševanje stresa, udeleževanje aktivnosti, ki te veselijo, izražanje čustev in svojih potreb, smeh…
Kako lahko pomaga fizioterapija?
Manualna terapija pomaga spraviti ploščico nazaj v boljši položaj.
Kinezioterapija za vzpostavljanje ravnovesja med močjo in prožnostjo mišic ter znotraj in med-mišično koordinacijo.
Trigger point masaža pomaga sprostiti mišice skozi katere poteka ishiadični živec.
Tehnike fascij za sproščanje mišičnih in živčnih fascij.
Mobilizacija živčevja za zmanjševanje tenzije v ishiadičnemu živcu in izboljšanje njegove gibljivosti.
Imate še kakšno vprašanje?
Vprašajte nas na forumu Fizioterapija in masaža.